E Rickshaw Loader
3.25 X 5 kuku Erickshaw loader vehicle
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Loading Capacity | 500 kg |
| Type | Canister |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Input Power | 800 W |
| Motor Power | 1500 W |
| Dust Collection | Bagless |
| Vehicle Type | Open body cargo vehicle |
| Power Source | Corded |
| Range | 80-100 km |
| Dust Capacity | 1 L |
| Brake Type | Drum Brake |
| Wet Function | Dry Only |
| Surface | Carpet |
| Filter Type | HEPA |
Motor - 1200W with 35 Inch Differential
Battery - Without Battery and Charger
Manual Hydraulic
Automatic Hydraulic
RTO & Insurance
Transportation Extra
Kuku E Rickshaw Loading
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Loading Capacity | 500 kg |
| Application Area | Glass |
| Battery Type | Lead Acid |
| Product Type | Degreaser |
| Motor Power | 1000 W |
| Form | Powder |
| Vehicle Type | Open Deck |
| Base Type | Water Base |
| Range | 80-100 km |
| pH Level | Neutral |
| Brake Type | Drum Brake |
| Usage Type | Household |
| Biodegradable | Yes |
| Packaging Size | 1 ltr |
Eco Clean products, commonly used for industrial degreasing, maritime, and institutional cleaning, are applied at 1-3% dilution for removing grease, oil, and, carbon deposits on surfaces like steel, plastic, and, machinery.
Kuku Electric 3 Wheeler Loader E Rickshaw
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Loading Capacity | 500 kg |
| Payload Capacity | 500 Kg, 500 kg |
| Battery Type | Lead Acid |
| Motor Power | 1000 W |
| Max Power | 2 hp |
| Vehicle Type | Open Deck |
| Range | 90 Km |
| Brake Type | Drum Brake |
| Charging Time | 6 hours |
| Battery Warranty | 1 Year |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Tyre Size | 90/90-12 |
| Max Speed (km/h) | 30 |
| Ground Clearance | 200mm |
| Finance Option | Available |
Kuku Automotives company works with the aim to make earth greener. We started our journey with humble beginnings to come up with vehicles that can replace Diesel & Petrol based automotive. By consistently working hard in the industry, we have carved a niche in the western India and now has started growing as a PAN India level company. We perform business tasks as a manufacturer of Passenger Three Wheel Battery Operated Vehicle, Container Battery Operated Cart, Classic Battery Operated Rickshaw, Toy Train, Electric Auto Rickshaw, etc. We are also supporting customers of our company by providing after sales services.
500 Kg E Rickshaw Loader
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Loading Capacity | 500 kg |
| Battery Type | Lead Acid |
| Motor Power | 1000 W |
| Vehicle Type | Open Deck |
| Range | 80-100 km |
| Brake Type | Drum Brake |
| Battery Warranty | 1 Year |
750 Kg E Rickshaw Loader
Minimum Order Quantity: 2 Piece
| Loading Capacity | 750 kg |
| Battery Type | Lithium-ion |
| Motor Power | 1200 W |
| Vehicle Type | Open Deck |
| Range | 100-120 km |
| Brake Type | Drum Brake |
| Battery Warranty | 3 Years |