Handicap Electric Scooter
We are a leading Distributor / Channel Partner of pev phantom d handicapthree wheeler electric scooter, 200 w handicap electric scooter and two seater handicap electric scooter from Pune, India.
PEV PHANTOM D HandicapTHREE WHEELER Electric Scooter
Product Price: Rs 1,38,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Motor Power | 500 W |
| Top Speed | 25 km/h |
| Range Per Charge | 70-80km |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Voltage | 60 V |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Max Load | 150 kg |
| Usage Type | Personal |
| Brake Type | Disc Brake |
| Folding | Non Folding |
350 W Handicap electric scooters (mobility scooters) are battery-powered, three- or four-wheeled devices designed to aid individuals with limited mobility in navigating indoor and outdoor environments independently. They feature tiller steering, adjustable seating, and safety features like brakes and horns, typically offering 60-70 km range at speeds up to 25 km/h. They provide increased mobility, reducing fatigue for users with stamina or mobility challenges.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
200 W Handicap Electric Scooter
Product Price: Rs 1,35,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Motor Power | 200 W |
| Top Speed | 20 km/h |
| Range Per Charge | 30 km |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Voltage | 20V |
| Seating Capacity | 2 Seater |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
TWO SEATER Handicap Electric Scooter
Product Price: Rs 1,72,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Motor Power | 250 W |
| Top Speed | 25 km/h |
| Range Per Charge | 40 km |
| Battery Type | Lead Acid |
| Battery Voltage | 25 V |
| Seating Capacity | 2 Seater |
Yes! I am InterestedRequest A Callback